Diagnostyka medyczna Badania endoskopowe
MEDREM Opole || Badania endoskopowe

GASTROSKOPIA
REKTOSKOPIA
KOLONOSKOPIA

________________________________________________________________________

GASTROSKOPIA jest badaniem endoskopowym wykonywanym w celu oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Podczas takiego badania można zobrazować zmiany w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy, jak również ocenić treść płynną w świetle przewodu pokarmowego i ruchomość jego ścian.
Badanie umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego, cytologicznego, wykonanie posiewów oraz ocenę obecności bakterii Helicobacter pylori za pomocą bezpośredniego badania (tzw. testu ureazowego). Moment pobrania materiału nie jest odczuwany przez chorego i nie wpływa na jego bezpieczeństwo.

Wskazania do przeprowadzenia badania
- wystąpienie objawów dyspeptycznych (bólów brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi),
- podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
- podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych,
- dysfagia - trudności w połykaniu,
- podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego,
- podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu
  pokarmowego u chorych długotrwale stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne
  i przeciwbólowe,
- jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju
  nowotworu (osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta,
  z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka,
  po przebytej resekcji żołądka).

Przygotowanie do badania
Dzień przed badaniem
ostatni posiłek należy przyjąć do godziny 18.00, później można pić wodę niegazowaną lub herbatę. W dniu badania należy zgłosić się na czczo (tj. od wczesnej kolacji do momentu badania należy powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia papierosów). W przypadku stałego zażywania leków (np. przy nadciśnieniu tętniczym, cukrzycy) należy przyjąć poranną dawkę leku, popijając niewielką ilością wody niegazowanej. Kobiety ciężarne powinny skontaktować się wcześniej z lekarzem. Istnieje możliwość wykonania badania gastroskopowego w znieczuleniu ogólnym, tzn. pacjent otrzymuje znieczulenie dożylnie na ok. 15 minut. Po takim badaniu pacjent pozostaje na sali obserwacyjnej przez ok. 2 godziny pod nadzorem lekarskim.
________________________________________________________________________

REKTOSKOPIA jest badaniem pozwalającym lekarzowi na bezpośrednie oglądanie 25 cm końcowego odcinka jelita grubego (odbytnicy). Badanie przeprowadza się przy użyciu rektoskopu, instrumentu wyposażonego w układ optyczny pozwalający na ocenę struktur anatomicznych znajdujących się w zasięgu wzroku. W trakcie badania lekarz ocenia makroskopowo stan śluzówki i w razie konieczności pobiera wycinki do badania histopatologicznego w celu oceny zmian chorobowych.

Wskazania do przeprowadzenia badania
- Każde krwawienie z odbytu
- Bóle w okolicy odbytu, podbrzusza.
- Zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca
  (stolec taśmowaty, ołówkowaty)
- Obecność guzków w okolicy odbytu
- Uczucie bezproduktywnego parcia na stolec
- Świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny.

Przygotowanie do badania
W dniu poprzedzającym badanie
pacjent powinien pozostać na diecie płynnej (można pić tylko niegazowaną wodę mineralną lub herbatę). O godzinie 14.00 należy przyjąć 2 tabletki środka przeczyszczającego (Bisacodyl, Alax). O godzinie 19.00 pacjent powinien zgłosić się na lewatywę. W dniu badania pacjent powinien pozostać na czczo (należy powstrzymać się od jedzenia, picia i palenia papierosów), 2 godziny przed badaniem pacjent powinien zgłosić się na drugą lewatywę. U kobiet badanie wykonuje się po miesiączce.
________________________________________________________________________

KOLONOSKOPIA jest to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza jelita grubego. Polega ono na wprowadzeniu przez odbyt specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. Do tego celu służy giętki instrument zwany kolonoskopem. Tory wizyjne znajdujące się we wzierniku pozwalają na przedstawienie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na kolorowym monitorze w odpowiednim powiększeniu. Podczas kolonoskopii możliwe jest też pobieranie wycinków błony śluzowej jelita grubego do badań histopatologicznych, a także wykonywanie drobnych zabiegów, np. usuwanie pojedynczych polipów. Badanie można wykonać w znieczuleniu ogólnym (pacjenta usypia się na około kilkanaście minut podając środek dożylnie).

Kolonoskopia pomaga diagnozować takie choroby jak :
- Nieswoiste zapalenie jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna)
- Choroba uchyłkowa jelit
- Nowotwór złośliwy jelita grubego
- Nowotwór złośliwy odbytnicy
- Zespół drażliwego jelita

Wskazania do przeprowadzenia badania
- krwawienie z odbytu (obecność świeżej krwi w stolcu, dodatni wynik badania na krew
  utajoną w stolcu)
- podejrzenie nowotworu jelita grubego (niewyjaśniona utrata masy ciała, niedokrwistość,
  zmiana charakteru i częstości wypróżnień)
- badania kontrolne w przebiegu chorób uznanych za stany przednowotworowe lub
  u osób z tzw. rodzinnym wysokim ryzykiem występowania nowotworów jelita grubego
- ocena wyników leczenia farmakologicznego,
- ocena wcześniejszych zabiegów endoskopowych lub chirurgicznych
- weryfikacja badań radiologicznych jelita grubego
- leczenia wcześniej rozpoznanych schorzeń np. usunięcia polipów lub zahamowania
  krwawienia

Przygotowanie do badania
Przygotowanie do badania preparatem CitraFleet. Dwa dni przed badaniem należy pozostać na diecie ubogoresztkowej. Można jeść ryż, makaron, białe pieczywo, gotowane mięso i ryby. Można pić przecedzone soki, bulion, herbatę, kawę, niegazowane napoje. Wskazane jest unikanie mleka i jego przetworów, warzyw, owoców, tłustego mięsa i ryb, sosów i gazowanych napojów. Zaleca się aby pacjent od godz. 18.00 nie spożywał posiłku. Dzień przed badaniem nie wolno nic jeść (dieta płynna). Należy pić jedynie wodę niegazowaną, oraz o godzinie 15.00-16.00 przyjąć 1 saszetkę leku popijając wodą. Drugą saszetkę leku przyjmujemy 5 godzin przed badaniem, przez jedną godzinę należy wypić 2 litry płynu. Cztery godziny przed badaniem nie pijemy już nic.

U kobiet badanie wykonuje się po miesiączce.

Kolonoskopia jest badaniem wykonywanym w znieczuleniu ogólnym, tzn. pacjent otrzymuje znieczulenie dożylnie na ok. 30 min. Po takim badaniu pacjent pozostaje na sali obserwacyjnej przez ok. 2 godziny pod nadzorem lekarskim.   ________________________________________________________________________

Powrót 

 

Nasi partnerzy: