Endoskopia to szereg zabiegów diagnostyczno-leczniczych stosowanych w medycynie, polegających na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów, czyli aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz innych jam ciała.
Zajmujemy się badaniami endoskopowymi górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także górnych dróg oddechowych.
GASTROSKOPIA
KOLONOSKOPIA
SIGMOIDOSKOPIA
REKTOSKOPIA
FIBEROSKOPIA LARYNGOLOGICZNA
Nasza pracownia endoskopowa uznawana jest za jedną z najlepiej wyposażonych w regionie. Badania wykonywane są na najwyższej klasy systemie endoskopowym marki Olympus – EVIS EXERA III z technologią NBI (obrazowanie w wąskim paśmie światła) oraz Dual Focus. Technologie te usprawniają badanie i różnicowanie tkanek zdrowych i patologicznych oraz pozwalają na prowadzenie ich obserwacji z bliższej odległości. Zapewniają także większy kontrast, co umożliwia wykrycie drobnych zmian nowotworowych, nieuchwytnych dla zwykłego endoskopu, a tym samym postawienie precyzyjnej diagnozy.
Najwyższą jakość usług zapewnia wysoko wykwalifikowany zespół specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w dziedzinie endoskopii.
Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo i komfort pacjenta, a tym samym zmniejszenie nieprzyjemnych odczuć związanych z badaniem, stąd też większość zabiegów przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym, tzw. sedacji, w asyście anestezjologicznej (lekarza i pielęgniarki).
Po badaniu pacjent przebywa w sali pozabiegowej, gdzie otoczony jest opieką lekarską i pielęgniarską.
Standardy bezpieczeństwa realizowane są także poprzez wykorzystywanie nowoczesnej myjni do sprzętu endoskopowego, co daje gwarancję prawidłowego przebiegu procesu dezynfekcji.
Dbając o kompleksowość usług, Pacjentom wymagającym diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego, umożliwiamy również wykonanie badań laboratoryjnych, ultrasonograficznych oraz konsultacji z zakresu gastroenterologii, chorób wewnętrznych, chirurgii oraz onkologii.
Jest to badanie wykonywane w celu oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz w trakcie badania może zobrazować zmiany w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego oraz potwierdzenie obecności bakterii Helicobacter pylori za pomocą bezpośredniego badania (tzw. testu ureazowego).
Wskazania do przeprowadzenia badania:
wystąpienie objawów dyspeptycznych (bólów brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi),
podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych,
dysfagia – trudności w połykaniu,
podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego,
podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego u chorych długotrwale stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe,
jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, po przebytej resekcji żołądka).
Jest to badanie umożliwiające obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego, a także wykonać zabieg usuwania polipów, tamowania krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, poszerzania zwężeń jelitowych np. po zabiegach operacyjnych, a także (paliatywne) zmniejszenie masy guza w celu uzyskania drożności dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
krwawienie z odbytu (obecność świeżej krwi w stolcu, dodatni wynik badania na krew utajoną w stolcu),
podejrzenie nowotworu jelita grubego (niewyjaśniona utrata masy ciała, niedokrwistość, zmiana charakteru i częstotliwości wypróżnień),
leczenie wcześniej rozpoznanych schorzeń np. usunięcie polipów lub zahamowanie krwawienia,
badanie kontrolne w przebiegu chorób uznanych za stany przednowotworowe lub badanie profilaktyczne u osób z tzw. rodzinnym wysokim ryzykiem występowania nowotworów jelita grubego.
Jest to badanie pozwalające na bezpośrednie oglądanie końcowego odcinka jelita grubego – odbytnicy, esicy oraz zstępnicy. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego, a także zatamować krwotok w przypadku jego wystąpienia.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
krwawienie z odbytu (obecność świeżej krwi w stolcu, dodatni wynik badania na krew utajoną w stolcu),
bóle w okolicy odbytu, podbrzusza,
uczucie niepełnego wypróżnienia,
zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca,
uczucie bezproduktywnego parcia na stolec.
Jest to badanie pozwalające na bezpośrednie oglądanie końcowego odcinka jelita grubego – odbytnicy. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego w celu oceny zmian chorobowych.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
krwawienie z odbytu (obecność świeżej krwi w stolcu, dodatni wynik badania na krew utajoną w stolcu),
zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca,
uczucie bezproduktywnego parcia na stolec,
bóle w okolicy odbytu, podbrzusza,
obecność guzków w okolicy odbytu,
świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny.
Jest to jedna z najnowocześniejszych metod prowadzenia badań laryngologicznych. Badanie, w czasie rzeczywistym, umożliwia zobrazowanie zmian w obrębie górnych dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani i tchawicy, jak również dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a także stwarza szerokie możliwości diagnostyczne dla pacjentów z wadami anatomicznymi nosogardła.
Fiberoskopia laryngologiczna jest obecnie najskuteczniejszym badaniem diagnozującym przerost trzeciego migdałka u dzieci, a u dorosłych zapalenie zatok przynosowych.
Przed wykonaniem badania konieczna jest konsultacja u lekarza laryngologa, który będzie przeprowadzał badanie.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
podejrzenie przerostu trzeciego migdała u dzieci, którego objawem jest m.in. chrapanie, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, oddychanie przez usta, przewlekły katar, nawracające zapalenia ucha środkowego, niedosłuch, przewlekłe zapalenie spojówek,
zapalenie zatok przynosowych,
przewlekłe bóle gardła i krtani,
przewlekłe nieżyty nosa,
przewlekłe krwawienia z nosa,
wady anatomiczne nosa i gardła,
skrzywiona przegroda nosowa,
polipy,
zaburzenia przełykania,
zaburzenia snu spowodowane chrapaniem lub bezdechem sennym,
guzy szyi,
rak nosogardła.
Sprawdź terminy przyjęć
specj.
Jan Sokołowski
Wtorek
8:00 - 12:00
Środa
8:00 - 12:00
Piątek
8:00 - 12:00
Sobota
9:00 - 11:00
przyjmuje dorosłych
specj.
Piotr Olczak
Czwartek
8:00 - 12:00
przyjmuje dorosłych
Sprawdź terminy przyjęć
specj.
Iwona Kraszewska-Godoś
Środa
13:45 - 18:00
przyjmuje dorosłych i dzieci
specj.
Robert Stępień
Czwartek
15:00 - 16:30
przyjmuje dorosłych i dzieci
Badania endoskopowe to jedna z metod diagnostycznych szeroko wykorzystywana w obrazowaniu schorzeń i zaburzeń układu pokarmowego. Jeśli od dłuższego czasu towarzyszą ci nieprzyjemne dolegliwości lub otrzymałeś od lekarza wskazanie do wykonania badania, odwiedź naszą placówkę. Specjalizujemy się między innymi w wykonywaniu badań endoskopowych. Zapoznaj się z proponowaną ofertą i postaw na swoje zdrowie.
Badania endoskopowe (Opole) polegają na wprowadzeniu do twojego ciała niewielkiej kamerki z wbudowaną wiązką światła. Dzięki temu lekarz może dokładnie zobrazować ściany przełyku żołądka, czy wybranego odcinka jelita. Wszystko po to, by zlokalizować źródło problemu i ustalić dalszy przebieg leczenia.
Nasza pracownia endoskopowa i wykwalifikowany personel proponuje szereg badań, poczynając od obrazowania górnego oraz dolnego odcinka pokarmowego, a także dróg oddechowych. Badania, jakie wykonujemy to:
Głównym celem tych badań jest osiągnięcie jak najbardziej precyzyjnej diagnostyki, minimalizując jednocześnie potrzebę inwazyjnych procedur chirurgicznych.
Bezpieczeństwo i twój komfort odgrywają kluczową rolę podczas przeprowadzania badań endoskopowych, które stanowią nieodłączny element diagnostyki i terapii wielu schorzeń. Dążenie do minimalizacji inwazyjności jest naszym głównym celem. Stosowane przez nas procedury zapewniają jak najmniejsze zakłócenia fizjologicznej równowagi twojego organizmu. Nasza pracownia endoskopowa (Opole), wykorzystujące nowoczesne technologie i sprzęt medyczny, umożliwiają precyzyjną obserwację wnętrza ciała pacjenta bez konieczności dużych nacięć czy otwartych zabiegów chirurgicznych. Dzięki temu możliwe jest szybkie postawienie trafnej diagnozy oraz wdrożenie skutecznej terapii, co znacznie skraca czas rekonwalescencji i minimalizuje ryzyko powikłań.
Badania endoskopowe stanowią niezastąpiony element współczesnej medycyny, umożliwiając skuteczną diagnostykę i terapię wielu schorzeń przy jednoczesnym minimalnym naruszeniu integralności organizmu pacjenta. Ochrona zdrowia pozostają priorytetem podczas tych procedur, a osiągnięcie najlepszych rezultatów diagnostycznych i terapeutycznych idzie w parze z minimalizacją potencjalnych skutków ubocznych i dyskomfortu związanego z badaniem endoskopowym.