Endoskopia to szereg zabiegów diagnostyczno-leczniczych stosowanych w medycynie, polegających na badaniu wnętrza ciała przy wykorzystaniu endoskopów, czyli aparatów umożliwiających doprowadzenie światła oraz optyki do wnętrza przewodu pokarmowego, oddechowego oraz innych jam ciała.
Zajmujemy się badaniami endoskopowymi górnego i dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także górnych dróg oddechowych.
GASTROSKOPIA
KOLONOSKOPIA
SIGMOIDOSKOPIA
REKTOSKOPIA
FIBEROSKOPIA LARYNGOLOGICZNA
Nasza pracownia endoskopowa uznawana jest za jedną z najlepiej wyposażonych w regionie. Badania wykonywane są na najwyższej klasy systemie endoskopowym marki Olympus – EVIS EXERA III z technologią NBI (obrazowanie w wąskim paśmie światła) oraz Dual Focus. Technologie te usprawniają badanie i różnicowanie tkanek zdrowych i patologicznych oraz pozwalają na prowadzenie ich obserwacji z bliższej odległości. Zapewniają także większy kontrast, co umożliwia wykrycie drobnych zmian nowotworowych, nieuchwytnych dla zwykłego endoskopu, a tym samym postawienie precyzyjnej diagnozy.
Najwyższą jakość usług zapewnia wysoko wykwalifikowany zespół specjalistów posiadających wieloletnie doświadczenie w dziedzinie endoskopii.
Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo i komfort pacjenta, a tym samym zmniejszenie nieprzyjemnych odczuć związanych z badaniem, stąd też większość zabiegów przeprowadzamy w znieczuleniu ogólnym, tzw. sedacji, w asyście anestezjologicznej (lekarza i pielęgniarki).
Po badaniu pacjent przebywa w sali pozabiegowej, gdzie otoczony jest opieką lekarską i pielęgniarską.
Standardy bezpieczeństwa realizowane są także poprzez wykorzystywanie nowoczesnej myjni do sprzętu endoskopowego, co daje gwarancję prawidłowego przebiegu procesu dezynfekcji.
Dbając o kompleksowość usług, Pacjentom wymagającym diagnostyki i leczenia chorób przewodu pokarmowego, umożliwiamy również wykonanie badań laboratoryjnych, ultrasonograficznych oraz konsultacji z zakresu gastroenterologii, chorób wewnętrznych, chirurgii oraz onkologii.
Jest to badanie wykonywane w celu oceny górnego odcinka przewodu pokarmowego. Lekarz w trakcie badania może zobrazować zmiany w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. Badanie umożliwia pobranie materiału do badania histopatologicznego oraz potwierdzenie obecności bakterii Helicobacter pylori za pomocą bezpośredniego badania (tzw. testu ureazowego).
Wskazania do przeprowadzenia badania:
wystąpienie objawów dyspeptycznych (bólów brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi),
podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych,
dysfagia – trudności w połykaniu,
podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego,
podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego u chorych długotrwale stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwbólowe,
jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, po przebytej resekcji żołądka).
Jest to badanie umożliwiające obejrzenie wnętrza całego jelita grubego. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego, a także wykonać zabieg usuwania polipów, tamowania krwawień z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, poszerzania zwężeń jelitowych np. po zabiegach operacyjnych, a także (paliatywne) zmniejszenie masy guza w celu uzyskania drożności dolnego odcinka przewodu pokarmowego.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
krwawienie z odbytu (obecność świeżej krwi w stolcu, dodatni wynik badania na krew utajoną w stolcu),
podejrzenie nowotworu jelita grubego (niewyjaśniona utrata masy ciała, niedokrwistość, zmiana charakteru i częstotliwości wypróżnień),
leczenie wcześniej rozpoznanych schorzeń np. usunięcie polipów lub zahamowanie krwawienia,
badanie kontrolne w przebiegu chorób uznanych za stany przednowotworowe lub badanie profilaktyczne u osób z tzw. rodzinnym wysokim ryzykiem występowania nowotworów jelita grubego.
Jest to badanie pozwalające na bezpośrednie oglądanie końcowego odcinka jelita grubego – odbytnicy, esicy oraz zstępnicy. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego, a także zatamować krwotok w przypadku jego wystąpienia.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
krwawienie z odbytu (obecność świeżej krwi w stolcu, dodatni wynik badania na krew utajoną w stolcu),
bóle w okolicy odbytu, podbrzusza,
uczucie niepełnego wypróżnienia,
zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca,
uczucie bezproduktywnego parcia na stolec.
Jest to badanie pozwalające na bezpośrednie oglądanie końcowego odcinka jelita grubego – odbytnicy. W trakcie badania lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego w celu oceny zmian chorobowych.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
krwawienie z odbytu (obecność świeżej krwi w stolcu, dodatni wynik badania na krew utajoną w stolcu),
zmiana rytmu wypróżnień lub kształtu oddawanego stolca,
uczucie bezproduktywnego parcia na stolec,
bóle w okolicy odbytu, podbrzusza,
obecność guzków w okolicy odbytu,
świąd odbytu z niewyjaśnionej przyczyny.
Jest to jedna z najnowocześniejszych metod prowadzenia badań laryngologicznych. Badanie, w czasie rzeczywistym, umożliwia zobrazowanie zmian w obrębie górnych dróg oddechowych: nosa, gardła, krtani i tchawicy, jak również dotarcie do trudno dostępnych miejsc, a także stwarza szerokie możliwości diagnostyczne dla pacjentów z wadami anatomicznymi nosogardła.
Fiberoskopia laryngologiczna jest obecnie najskuteczniejszym badaniem diagnozującym przerost trzeciego migdałka u dzieci, a u dorosłych zapalenie zatok przynosowych.
Wskazania do przeprowadzenia badania:
podejrzenie przerostu trzeciego migdała u dzieci, którego objawem jest m.in. chrapanie, nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, oddychanie przez usta, przewlekły katar, nawracające zapalenia ucha środkowego, niedosłuch, przewlekłe zapalenie spojówek,
zapalenie zatok przynosowych,
przewlekłe bóle gardła i krtani,
przewlekłe nieżyty nosa,
przewlekłe krwawienia z nosa,
wady anatomiczne nosa i gardła,
skrzywiona przegroda nosowa,
polipy,
zaburzenia przełykania,
zaburzenia snu spowodowane chrapaniem lub bezdechem sennym,
guzy szyi,
rak nosogardła.
Sprawdź terminy przyjęć
specj.
Jan Sokołowski
Wtorek
8:00 - 12:00
Środa
8:00 - 12:00
Piątek
8:00 - 12:00
Sobota
9:00 - 11:00
przyjmuje dorosłych
specj.
Piotr Olczak
Czwartek
8:00 - 12:00
przyjmuje dorosłych
Sprawdź terminy przyjęć
specj.
Iwona Kraszewska-Godoś
Środa
14:00 - 17:00
przyjmuje dorosłych i dzieci
specj.
Robert Stępień
Czwartek
15:00 - 16:30
przyjmuje dorosłych i dzieci